Domů / Tipy & rady / Renovace podlahy v domě

Renovace podlahy v domě

Nemáme – li dostatek finančních prostředků, abychom měli dokonalou podlahu, můžeme ji renovovat. Ovšem než se do celé akce pustíme, musíme vědět, co a jak a také bychom měli být na vše dobře vybaveni. Také zjištění, že máme na chalupě starou dřevěnou podlahu je velmi dobrá zpráva, protože máme vlastně podlahu ze skvělého materiálu, který se může dobře zrenovovat.

Čištění starých podlah

Základem každé renovace podlahy, je její důkladně čištění. Nezáleží na tom, zda je podlaha velmi nebo jen trochu poškozena. Renovace staré podlahy by měla začínat důkladným čištěním. Pokud chceme obnovit podlahu, aniž bychom nejprve odstranili nečistoty, případná renovace zhorší její vzhled a rozšiřuje nečistoty na ještě větší plochu. Pokud máme v domácnosti jiný typ podlahy v téměř každé místnosti, měli bychom najít univerzální kapalinu pro mytí podlahy a zejména pak dřeva. Díky tomu není potřeba kupovat několik výrobků na čištění podlah samostatně.

Renovace a jak na to

Samozřejmě, že před každým začátkem renovace musíme vědět, jak na to. Není to zrovna jednoduchá záležitost a proto bychom si měli na tuto práci pozvat profesionální firmu, která se renovacemi zabývá. Naše laická neodbornost by situaci mohla jen zhoršit a nakonec bychom podlahu museli vyměnit. Nejdříve bychom měli zjistit rozsah poškození podlahy a takovou odbornou konzultaci můžeme očekávat od technika příslušné firmy. Technik nám také zjistí, zda – li je renovace dřevěné podlahy možná nebo zda jej její stav v takovém stavu, že se výměně nevyhneme.

Broušení  a tmelení podlahy

Základním úkonem renovace podlahy a to bez ohledu zda jde o parkety či anhydrit je její broušení. Jde o údržbu, která je nutná pro další navazující operace. První broušení dřevěné podlahy je nutné již z toho důvodu, že se nahrubo zbroušená podlaha zbaví veškerých nečistot a nerovností, které se za ta léta na podlaze vyskytly. Podlaha se tak může snížit zhruba až o 2 mm, ale můžeme si být jisti, že bude výsledek stát určitě za to. Celý povrch podlahy tak dostane docela jiný kabát, ale jsme teprve na začátku celé renovace.

Následná operace je doslova mravenčí prací, protože se zde mnohdy střetávají práce, které vyžadují odbornost a někdy i jemné ruce. Veškeré rýhy, škrábance od domácích mazlíčků nebo praskliny, důlky a jiné mechanické poškození dřevěné podlahy se musejí zacelit. K dispozici je speciální tmel, který se může nanést plošně, tedy po celé podlaze, nebo jen na postižená místa.  Jakmile budeme mít tuto fázi renovace hotovou, můžeme si malinko odpočinout a počkat, až tmel na podlaze dobře zaschne.

Postup práce

Další fází renovace podlahy je opět broušení, ale tady je to dvojité broušení, které má svoje opodstatnění. Zaschnutá podlaha, kterou jsme museli zatmelit, abychom docílili zacelení povrchu, se musí vybrousit hrubým smirkovým papírem. Odstraní se tak nejen ztvrdlý tmel, ale také případné nečistoty na vynechaných místech.

Máme – li tuto fázi renovace za sebou, můžeme podlahu vysát z hrubých nečistot a také zkontrolovat popřípadě ještě vynechaná místa zacelit. Pokud neshledáme nic zvláštního, můžeme ji opět zbrousit, ale tentokrát s jemným smirkovým papírem. Docílíme tak hladkého povrchu, který je důležitý pro dokonalý povrch. Následuje vysátí povrchu podlahy a pak také konečná povrchová úprava, mezi které řadíme voskování, lakování a olejování.

Pomoc odborné firmy

Všechny tyto úkony si nejdříve zkonzultujeme s pracovníky odborné firmy. Dlouholeté a praktické situace jsou jistě chloubou každé úspěšné firmy. Disponují také spolehlivým nářadím, které bychom zřejmě ani neměli. Například bruska je nepostradatelným nástrojem pro renovaci podlahy, protože odstraní starou, horní vrstvu z podlahy a to zcela bez námahy. Stojí za to vsadit na  olej, jehož použití je nejpřirozenějším způsobem, jak obnovit starou podlahu. Důvod, proč? Dřevní olej obsahuje mnohem méně chemických látek než například podlahový lak. Nejlepší olej pro dřevo je vyroben na bázi tungového oleje, který je nejtrvanlivějším prostředkem pro údržbu podlah.