Domů / Tipy & rady / Sauna – relaxační oáza klidu a zdraví

Sauna – relaxační oáza klidu a zdraví

Sauna je dnes hodně moderní vybavení rodinných domů a je vyhledávána mezi veřejností ve spojení s wellness službami. Zóna komfortu, kterou sauna bezesporu nabízí, j relaxací pro celou rodinu. Pokud přemýšlíte o domácí sauně, je třeba se nejdříve zamyslet nad tím, jaká saunová kamna do interiéru jsou vhodná. Saunová kamna jsou vlastně základem celého saunovacího procesu, bez nich by to byla jen dřevěná chaloupka bez oken.

Výběru saunových kamen je tedy vhodné dát více času. Předejdeme tak nepříjemnému zjištění, že z hlediska špatného výběru saunových kamen se naše sauna stala prakticky nepoužitelnou.

Správný výběr saunových kamen

Mezi nejčastější druhy saunovým kamen patří kamna na dřevo a kamna elektická. Jaká si teda vybrat? Která nám přinesou vytoužený odpočinek a relaxační saunování? Určitě jsou kvalitní a vhodné oba druhy. Než se tedy dáme do podrobného studování návodu či recenzí, musíme si uvědomit, jaký zdroj vytápění vlastně chceme a co vše od něj očekáváme.

Saunová kamna na elektřinu

Saunová kamna na elektřinu mají jednu nespornou výhodu, a sice pohodlné používání sauny. Díky jedinému tlačítku přivedete saunová kamna k životu a můžete si pohodlně užívat ničím nerušené saunování. Sauna je poté přitápěna pomocí tepelného čidla nacházejícího se pod stropem sauny. Saunu vytopí stejně dobře a spolehlivě, jako kamna na dřevo.

Mezi důležité funkce všech elektrických kamen je jejich nastavení teploty a regulace. Moderně propojené inteligentní domy mají regulátory a ovládací tlačítka zabudována zevnitř nebo zvenku a je možné ovládání sauny i na dálku.

Saunová kamna na dřevo

Saunová kamna na dřevo jsou stále oblíbenější a to především z důvodu zvyšující se oblíbenosti dřeva jako obnovitelného zdroje energie. Co jiného by vám mělo přinést tu pravou atmosféru saunování než saunová kamna na dřevo? Musíte si ovšem uvědomit, že regulace teploty je mírně obtížnější než u saunových kamen na elektřinu. Regulace teploty se u kamen na dřevo obvykle provádí krátkodobým pootevřením komory na přikládání či na popel. Z toho důvodu je nevýhodou časová náročnost, obtížnější obsluha a v spotřeba dostatečného množství dřeva. Výhoda saunových kamen na dřevo je jejich uplatnění tam, kde elektrická energie není možná nebo je dodávka komplikovanější. Ve většině případů se jedná o chaty a chalupy v odlehlejších oblastech.

Provozní náklady

U saunových kamen na dřevo jsou výdaje na provoz minimální. Zde se ale minimální cena vykompenzuje vyššími pořizovacími cenami kamen. Spotřeba elektřiny se u klasických saunových kamen pohybuje zhruba okolo 9 kW. Záleží teď jen na nás a našich nárocích, co je pro nás lepším řešením.

Pokud vás zlákala představa domácí sauny, podívejte se na stránky našeho e – shopu, který nabízí mimo jiné i sortiment saunových kamen.