Domů / Ostatní / Solární a fotovoltaické systémy. Co vše letos podporují státní dotace?

Solární a fotovoltaické systémy. Co vše letos podporují státní dotace?

Využití zdroje energie ze slunce je přirozeným a logickým postupem. Konečně se lidstvu podařilo získat potřebné technologie k tomu, aby bylo schopno zachytit nesmírnou masu energie, která je zde pro všechny zdarma. Na co letos dostanete dotace? Bude to na zateplení, anebo dům po babičce?

Podpoří se i rozšíření stávajících projektů

Zatímco v letech minulých se kladl důraz na podporu nově tvořených projektů, letos je to jiné. Kromě podpory solárních systémů, o kterých budeme hovořit níže, se letos dočkají finanční dotace také stávající solární systémy. Zde je nutno dodržet podmínku, aby došlo ke zvýšení využitelného zisku o 20 procent, nebo aby se zvýšila míra využití vyrobené elektřiny v místě spotřeby o 10 procent.

Dále je možné získat dotace na zateplení nebo dotace na novostavbu.

Solární termické systémy

V rámci nově tvořených projektů pro termické solární systémy je stát ochoten v rámci programu Nová zelená úsporám uvolnit částku až do výše 50 tisíc korun. Toto platí pro projekty, kde se solární termický systém bude podílet nejen na přípravě teplé vody, ale také na přitápění. Když se bude jednat pouze o přípravu teplé vody, dotace je ve výši 35 tisíc korun.

Fotovoltaické systémy

I v případě, že se rozhodnete mít na své střeše svou soukromou elektrárnu, vás stát štědře podpoří. Největší podpory se dostává fotovoltaickému systému s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 4 000 kWh.rok-1, kde si může majitel nemovitosti nebo stavební firma zažádat o státní příspěvek až do výše 150 tisíc korun. Stejnou výši dotace dostane i projekt, kdy fotovoltaický systém efektivně spolupracuje se systémem vytápění a přípravy teplé vody s tepelným čerpadlem.

V letošním roce budou státní dotací podpořeny mnohé projekty, které se zaměřují na ekologický a úsporný systém nakládání s energiemi. Můžete si tak pomocí státu zajistit až polovinu nákladů na celý projekt.