Domů / Tipy & rady / Rekonstrukce, nebo novostavba? Rozhodnout se správně není snadné…

Rekonstrukce, nebo novostavba? Rozhodnout se správně není snadné…

Vlastní bydlení je snem většiny podnájemníků. A sny se mají plnit, jinak by život za moc nestál. Jenomže co když se nemůžete rozhodnout mezi rekonstrukcí staršího domu a novostavbou? Mohlo by vás těšit, že nejste sami. Podobné dilema řeší nespočet dalších lidí. Co vás potěší méně, je fakt, že obě možností mají pro i proti a výběr je často otázkou subjektivních priorit. Podstatnou roli samozřejmě hrají také finance.

Najít pozemek je problém

Rozhodnete-li se stavět, čeká vás hledání příhodného místa. S pozemky to však není snadné, kvalitních volných ploch ubývá a najít parcelu za rozumné peníze je mnohdy nadlidský úkol. V každém případě se nezapomeňte poohlédnout v nabídkách developerů, kteří nabízí prodej rodinných domů i samostatných pozemků.

Výstavba vlastními silami není legrace

Internet je plný návodů, jak si postavit dům. Člověk neznalý nabývá dojmu, že výstavba vily není o moc složitější než kompletace stavebnice. Praxe je (pro mnohé překvapivě) úplně jiná a není náhoda, že se drtivá většina stavebníků nevejde do původního rozpočtu. Nehledě na množství vrásek, které jim zůstane jako vzpomínka na nečekané problémy. Pro nekutily je jasnou volbou stavba na klíč nebo koupě hotové novostavby v Praze.

Starší dům bývá dražší, než se na první pohled jeví

Narazili jste na starší dům za velmi dostupnou cenu? Pokud jste ochotni učinit mnohé kompromisy a smířit se se skutečností, že stavba nikdy nebude zcela odpovídat vašim představám, neváhejte. Přesvědčit by vás mohla možnost postupné rekonstrukce dle aktuálních finančních možností. Ale nedělejte si iluze – starší dům postupně spolkne ohromné množství peněz. Nehledě na výrazně větší provozní náklady.

Resumé? Z praktického hlediska je nejlepší volbou pořízení kvalitní novostavby v prémiové lokalitě. Pořizovací ceny takových nemovitostí bývají vyšší, ovšem z dlouhodobého hlediska je kalkulace příznivá – ušetříte nemalé částky za opravy a energie.