Zdravotní účinky hub na lidské zdraví jsou všeobecně známy. Ovšem královnou mezi houbami je v tomto směru hlíva ústřičná.
Co se na hlívě nejvíce cení?
Obsahuje mnoho důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků. Vedle toho jsou jejími dalšími přednostmi protivirové, protibakteriální a protizánětlivé účinky. Jednou ze zajímavých látek obsažených v hlívě jsou tzv. glukany, které výrazně posilují imunitní systém a zvyšují obranyschopnost nejen proti různým mikroorganismům, ale i nádorům a radiačnímu záření. Glukany také snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na peristaltiku střev a usnadňují léčbu a hojení ran.
Kde hlíva roste?
Jako dřevokazné houbě se jí ve volné přírodě nejvíce daří na odumřelých kmenech listnatých stromů, jako je bříza, topol, ořešák, buk a další. Pro velký zájem spotřebitelů se v současnosti hlíva pěstuje ve velkém a využívá se v potravinářském i farmaceutickém průmyslu.
Jak pěstovat hlívu svépomocí
Vybrat si můžete z několika způsobů. Vhodné prostory jsou sklep, garáž, sklad nebo i balkon, na který nesvítí slunce. Hlívě vyhovuje teplota do 18°C a dostatek světla, na rozdíl od límcovky nebo žampionů. Pěstovat ji můžeme na špalcích, pařezech, štěpcích nebo na slámě. Nejnáročnější je příprava substrátu a jeho naočkování sadbou, která by měla být co nejčerstvější. Ovšem pěstování je poměrně snadné, pokud hlívě vytvoříte optimální podmínky. Stačí se řídit podle přírody, jelikož každý houbař ví, že houby v lese začnou růst po dlouhodobějším dešti, kdy se ochladí. Podobné podmínky je třeba pro pěstování hlívy ústřičné vytvořit i doma nebo na zahradě.
Pěstování na slámě
To je nejčastější způsob pěstování hlívy svépomocí. Obstarejte si libovolnou slámu a velký silný průhledný igelitový pytel. Slámu napěchujte do pytle a zalijte vařící vodou. Pytel zavažte a slámu nechte pařit jeden den. Pak odstřihněte jeden spodní roh, aby přebytečná voda vytekla. Slámu naočkujte sadbou, pytel znovu zavažte, ale jen volně, aby zůstal otvor o průměru cca 5cm, do kterého vložte čtvrt balíčku skládané vaty. Vznikne zátka, kterou může k podhoubí kyslík, ale nikoliv zárodky plísní. Pytel uložte na dva měsíce na teplejší místo a až plodnice prorostou, přemístěte jej na chladnější místo s teplotou kolem 10°C. Do pytle udělejte 6-8 otvorů a za dva týdny můžete sklízet.