Domů / Ostatní / Vady při nákupu nemovitosti vysvětluje Aplikant.cz

Vady při nákupu nemovitosti vysvětluje Aplikant.cz

Vady u nemovitostí mohou být odstranitelné či neodstranitelné. U odstranitelných jste oprávnění žádat o opravu či výměnu. U těch neodstranitelných máte právo požadovat adekvátní slevu z kupní ceny. Výše této slevy se odvíjí od její povahy a rozsahu, takže určování její výše může být značně problematické. Záleží na míře toho, jak vada omezuje funkční vlastnosti věci. Dále pak může narušovat její estetiku.

Co dělat, když sleva není dostatečná

Jestli se vám nabízená sleva nezdá dostatečná, můžete se obrátit na soud, který rozhodne a určí přiměřenost vůči kupní ceně – recenze firem. Přihlédne k tomu, jaký vliv měla vada na snížení původní kupní ceny a bude brát pochopitelně zřetel na její rozsah a na to, jak tato vada omezila normální užívání dané věci.

Ne vždy reklamace vyjde ve váš prospěch

Mějte na paměti, že za skrytou vadu se nedá považovat cokoli. Jedná se jen o vady, které vyloženě neodpovídají stáří a opotřebení nemovitosti. V situaci, kdy si zakoupíte například menší dům, který je starý 15 let, musíte si uvědomit, že některé části domu budou opotřebené. Pokud by šlo třeba o kotel, který se v domě nachází celou dobu jeho existence, tak byste pravděpodobně neuspěli s tvrzením, že se jedná o skrytou vadu. Zkrátka počítejte s tím, že žádná věc nemá neomezenou životnost.

Jaká je lhůta pro uplatnění reklamace

Na uplatnění skryté vady máte rovných pět let. Proto je dobré si tuto lhůtu hlídat a pokud se blíží její konec, musíte jednat rychle. Dále je pak důležité vědět, že nejpozději lze reklamaci podat v den, kdy lhůta končí. Přehledné hodnocení a recenze firem najdete na hodnotícím portálu Aplikant.cz od společnosti 123jobs Media. Portál nabízí možnost uživatelům přidávat hodnocení firmám a podělit se o své pozitivní i negativní zkušenosti. Vše zcela zdarma a bez potřeby registrace.