Voda do zahrady neodmyslitelně patří – od pítek pro ptáčky až po velké zahradní bazény. Stále větší oblibu si získávají také zahradní jezírka, která zahradě vdechnou život, klid a mír, ale přinesou užitek i některým zvířátkům. Jak takové jezírko zbudovat?
Co budeme potřebovat?
Budete potřebovat vhodný prostor, čerpadlo na vodu, prefabrikovanou nádrž nebo bazénovou folii, velké kameny a zahradní dekorace, které dotvoří celkovou atmosféru. Jezírko by mělo stát ideálně v polostínu, kam nesvítí slunko víc než 6 hodin denně, jinak by se mohla voda přehřívat. Zejména pokud se chystáte v jezírku chovat ryby je teplota vody důležitá.
Postup je celkem jednoduchý
Tvar jezírka by měl být co nejméně komplikovaný, zákruty totiž znemožňují cirkulaci vody, která se pak bude rychleji kazit. Pokud nebudete používat prefabrikovanou nádrž, je nutné dno co nejvíc vyhladit pískem či štěrkem a vyložit geotextilií a jezírkovou folií. Folie se vyrábí z PVC nebo kaučuku, přičemž odolnější jsou ty kaučukové. Mají dvojnásobnou životnost, tedy až 50 let. Čím bude jezírko větší, tím silnější by měla folie být.
Čerpadlo je nejdůležitější částí filtračního systému, jelikož udržuje vodu okysličenou a čistou. Výběr závisí na velikosti jezírka – platí, že pro udržení kvalitní a čisté vody by mělo být čerpadlo schopné přečerpat celý objem alespoň jednou za čtyři hodiny. Pokud bude čerpadlo příliš slabé, budou se v jezírku tvořit řasy. Příliš silné čerpadlo by mohlo způsobit přetékání filtru.
Plastový okraj jezírka nebo jezírkovou folii je více než vhodné zakrýt štěrkem, oblázky nebo ozdobnými kameny. Zamaskují se nevzhledné okraje, a navíc se folie zatíží, aby zůstala na svém místě. Pak už můžeme jezírko pomalu začít napouštět vodou. S ostatními dekoracemi, vysazováním květin a osazením rybami bychom měli počkat alespoň několik dní, až se vytvoří a ustálí biosystém.