Domů / Ostatní / Jsou lepší kolejnice nebo klasické garnýže?

Jsou lepší kolejnice nebo klasické garnýže?

Asi se shodneme na tom, že garnýže jsou součástí velké většiny domácností, a to navzdory tomu, že jejich funkci částečně převzaly rolety a žaluzie. Na trhu máte na výběr obrovské množství garnýží. Mohou být dřevěné nebo kovové, jednořadé nebo dvouřadé a také klasické nebo kolejnicové. To, které si vyberete, bude samozřejmě záviset na vašich preferencích. Spousta lidí ale neví, jaký je rozdíl mezi klasickými garnýžemi a kolejnicemi.

Ovládání záclon/závěsů

Garnýže jakéhokoli typu slouží k zavěšení záclon či závěsů. Pravděpodobně je budete chtít také zatahovat a roztahovat. V případě, že máte dlouhé závěsy, oceníte spíše kolejnicové garnýže, protože právě ony se lépe ovládají bez zádrhelů. Kvalitní kolejnice jezdí rychle a naprosto bez problémů. To u klasických garnýží může docházet k zadrhávání kroužků (jeden drhne o druhý) a omezeny jsou také držáky garnýží. Díky tomu je ovládání záclon či závěsů na nich umístěných problematičtější.

Nenápadnost

Pokud toužíte po tom, aby na sebe garnýže přitáhly pozornost, zvolit byste měli ty klasické. Na výběr máte dřevěné nebo kovové garnýže. Materiál můžete tedy uzpůsobit vzhledu svého interiéru. Jestliže je ale vaším cílem dosáhnout co největší nenápadnosti garnýží, pravděpodobně sáhnete po stropních kolejnicích. Právě ony totiž vzbuzují dojem, že záclony/závěsy visí od samotného stropu. Tento typ garnýží můžete ovládat také na elektriku nebo s pomocí provázků, pokud si připlatíte.

Nastavitelná výška

Pravidelná údržba záclon a závěsů je důležitá nejenom kvůli jejich vzhledu, ale také kvůli tomu, aby se na nich neusazoval prach. Pro jejich sundání a opětovném věšení je dobré, když si budete moci nastavit výšku tak, aby vám to bylo pohodlné a usnadnili jste si práci. „Létající kolejnice“ je typem garnýže, která se uvolní. Vy si ji pak stáhnete do požadované výšky a můžete snadno sundat nebo pověsit záclony. Tato kolejnice ale musí být ukryta za čelem.