Co si promyslet před stavbou dřevostavby?

V předchozím článku jsme nakousli, co je důležité promyslet a probrat s architektem, pokud toužíte po dřevostavbě. Na co dalšího byste však měli myslet, aby váš domov vypadal podle vašich představ. 

Energetický standard domu

Důvodem, proč si lidé dřevostavby volí, je také to, že v porovnání se zděnými domy jsou energeticky méně nákladné. Při plánování dřevostavby se můžete rozmyslet, zda chcete, aby byl váš dům nízkoenergetickým, pasivním či nulovým. Pokud zvolíte nízkoenergetický dům, spotřeba tepla se následně pohybuje mezi 15 až 50 kWh/m2.za rok. Přitom spotřeba tepla u běžného domu dosahuje až 90 kWh/m2 za rok. U pasivního domu nepřesáhne spotřeba 15 kWh/m2.rok, jelikož vnitřní rozložení místností, materiál a izolace potřebují menší zdroj tepla a také menší topná systém. Třetí volbou pro vás může být nulový dům. Tento typ domu splňuje parametry pasivního domu, ale nechybí v něm technologie, které získávají energii navíc. Energetické výdaje se tak dostanou pod méně než 5 kWh/m2rok.

Šetrný k životnímu prostředí

Pravdou je, že výstavba dřevostavby je také šetrná k životnímu prostředí. Těžba dřeva, zpracování, stavba domu a recyklace zbytkového materiálu je k životnímu prostředí mnohokrát příznivější než stavba klasického zděného domu. Dřevo je stavebním materiálem, který má pasivní bilanci CO2, tedy pohltí více plynu, než vyprodukuje.

Jaký typ domu zvolit?

To, jak velký bude váš dům, záleží především na daném pozemku. Vlastníte-li větší pozemek, můžete popřemýšlet o bungalovu, na menší pozemek se hodí dvoupodlažní dřevostavba, kam se vejde i větší rodina. Při volbě střechy popřemýšlejte o střeše sedlové, pultové, ploché či valbové. Pravdou je, že k bungalovům se volí většinou střechy valbou. Na dvoupodlažní dům se většinou volí střechy sedlové či ploché. Nezapomeňte při výběru střechy také brát v úvahu případný územní plán dané obce. Přejeme vám příjemné plánování vaší nové dřevostavby.