Jak si poradit s nadměrným hlukem od sousedů?

V dnešní době, kdy každá větší rodina touží po domečku se zahradou, je postavení domu či chalupu v naprostém tichu snem mnohých z nás. Husté zástavby, satelitní městečka, to bývá realita městského bydlení v domu. Obtěžovat vás časem může hluk nejen od sousedů, ale hudba z diskotéky z restaurací či hluk z továren. Pomoci vám může to, že budete na příjemné ticho ve vašem domově myslet už při výstavbě domu.

Zvuková izolace

To, zda je váš dům nedostatečně zvukově izolován, poznáte většinou až po nastěhování. Svou vinu může nést normou udaná hodnota zvukové neprůzvočnosti, která se u mezibytových příček pohybuje kolem 53 dB. Přičemž při telefonátu dosahuje hluk hodnot kolem 50-60 dB, není neprůzvočnost u příček dostačující. Zvláště přes noc je tato realita velmi nepříjemnou, jelikož slyšíte každé šustnutí od sousedů.

Jak zlepšit zvukový komfort?

Zvuk je vlastně mechanickým vlněním, který se šíří především díky vodičům, tím může být nejen vzduch, ale též kapalina či pevná látka. Proto se vám často stane, že když venku prší, slyšíte kostelní zvony více nahlas než běžně. Zvuk se u vás doma šíří stěnou, a proto je skladba stěny klíčová. Pravdou je, že klasická masivní zeď příliš dobře zvuk nevstřebává. Mnohem lepší vlastnosti vám přináší stěna o menší tloušťce z vrstvené sádrokartonové konstrukce. Pokud si však nevíte rady nyní, kdy je váš byt po rekonstrukci, je dobrým řešením nedostatečně izolovaných stěn, konstrukce předsazených stěn. A jaká přijde změna? Běžně užívaná pórobetonová příčka, která má tloušťku 175 mm dokáže pohltit asi 38 dB zvuku. Po upravení s pomocí předsazené stěny dochází k lepšímu zvukovému těsnění a zvýšit se může až o 20 dB.

Co dále byste o lepší zvukové izolaci stěn měli vědět? To se dozvíte v následujícím článku.