Na co je třeba klást důraz při zařizování dětského pokoje pro školáka? Pokoj pro školáka rozdělte na pomyslné 3 zóny, určené na spánek (dětské patrové postele), odpočinek a učení (dětské psací stoly). Základ spánkové zóny bude tvořit postel, protože dětské postýlce odzvonilo. V menších prostorách se osvědčily patrové postele, sklápěcí či vyvýšené postele. (Pod vyvýšenými postelemi se většinou nachází prostor na hraní a odkládání hraček. Navíc s vhodnými textilními doplňky dítěti z vyvýšené postele můžete vytvořit domek, hrad či loď.)
Zóna určená k odpočinku zahrnuje prostor na hry a relax
Patří sem i nábytek do dětského pokoje jako skříňky na odkládání hraček, oblíbené mobilní kontejnery, umístit sem můžete i sedací vak, basketbalový koš, terč na šipky či křeslo. Mějte stále na zřeteli, že i děti školou povinné potřebují prostor na hraní. Podle psychologů si děti nástup do školy uvědomují jako určité období života, kterým se přibližují světu dospělých. Pověstným strašením “začala škola = konec hraní” jim školu zbytečně znepříjemníte. Součástí pokoje by měl být dostatečný úložný prostor, který může zajistit například sestava dětského nábytku. Každá věc by měla mít své místo. Pořádek a systém jsou pro dítě v tomto věku nezbytnost.
Alfou a omegou pracovní zóny je dětský psací stůl a židle
Dětský psací stůl by měl být stabilní s velkou pracovní plochou a obsahovat úložný prostor na odkládání školních potřeb. Dbejte i na vhodné umístění dětského psacího stolu. Důležitým faktorem je dostatek denního světla – ideální umístění dětského psacího stolu je pod oknem se zohledněním, zda je vaše dítě levák nebo pravák, aby si při práci nestínilo. Deska dětského psacího stolu by měla poskytovat dostatečný prostor na učení i na vlastní tvoření. Na stole by neměla chybět stolní lampička. Umístěte ji na opačnou stranu než je ruka, kterou dítě píše.