Co si budete nalhávat, toto léto je extrémně horké a suché a dává zabrat nám a především samotné přírodě. I přes všechna sucha a i díky nim nám stromy dopřály rekordní úrodu. Pod tíhou plodů se může větev stromu snadno ulomit. Co s tím můžete dělat?
Jablka, kam se podíváte
Toto riziko hrozí především u starších jabloní či hrušní. Plody zatěžují již částečně seschlou větev natolik, že se napůl zlomí. Spousta nedozrálého ovoce však zůstává stále na větvi. Co v takové situaci dělat? Pokud je větev jen slabě odlomena, je dobrým řešením její fixace, tedy vrátit ji na stejné místo a zafixovat. Pomůže bandáž kolem větve a kmene. Díky tomu mohou plody na stromě v poklidu dozrát a větev můžete uříznout až na podzim v období vegetačního klidu.
Ulomená větev
Pokud je však větev opravdu odlomena a není možné ji již zachránit, je nejlepší volbou její odříznutí. Hodit se vám bude ostrá pilka a základy sadařského odříznutí. Snažte se tedy větev řezat na větevním kroužku. Pokud se zlomila hlavní větev, řežte větev postranní. Po uříznutí větve nezapomeňte použít štěpařský vosk, který podpoří zacelení rány. Vhodné je použít tento vosk i na menší větve, jelikož strom má v tomto období nejvíce mízy a díky vosku nebude příliš vytékat.
Dbejte na prevenci
Abyste se vyhnuli takovýmto nehodám, je důležité dbát především na preventivní opatření. Jde zvláště o vhodnou skladbu koruny, tedy to, že vhodným řezem dopřejete větvím jejich zesílení. Ty se v případě většího náporu nezlomí. Základem je tvorba pevného termínu, prosvětlená koruna, vzdálené větvení kosterních větví či zkracování větví, které jsou příliš dlouhé. Bojíte-li se stejně o větve, které přes léto nasadí velkou úrodu, stačí pod větve vložit podpěry. Díky tomu dojde k lepšímu míznímu toku.