Roční hlášení za odpady změnil nový zákon

Každý z nás produkuje odpad, firmy a podnikatelé však musí evidovat, kolik odpadu skutečně produkují. Na základě průběžné evidence se zpracuje výkaz, který se zašle na ČSÚ. Když je vaše produkce odpadu nad zákonem danými limity, týká se vás povinnost zpracovat roční hlášení za odpady. Snad nikdo to nedělá rád, ale je to povinnost. Tato povinnost se dočkala určitých změn a to společně s novým zákonem o odpadech č. 541/2020Sb.

K jakým změnám došlo?

Pokud už jste roční hlášení někdy podávali, zřejmě už víte, že doposud platilo, že ho musíte dělat, když za rok vyprodukujete přes 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu. Od roku 2021 se mění limit u nebezpečného odpadu, navyšuje se na 600 kilogramů. Pokud produkujete méně, už nemusíte roční hlášení zpracovávat, to zajisté potěší mnoho menších producentů odpadu. U běžného odpadu je limit beze změny. Stále se vás však týká průběžná evidence odpadu, se kterou můžete dokázat, že limit nepřekračujete.

Co se ještě změnilo? Je to termín pro zpracování ročního hlášení. Roční hlášení o produkci odpadů 2021 můžete podat do 28.2., dříve byl termín 15.2. prodloužení termínu je zajisté dobrou zprávou pro všechny.

Roční hlášení nemusíte dělat svépomocí

Pokud si myslíte, že musíte dělat roční hlášení za odpady svépomocí, není to tak. Můžete tento úkol přenechat specializované společnosti na Ecoservis.eu. Roční hlášení řádně zpracuje a následně ho včas odešle na ISPOP. Tato služba stojí jen pakatel a to je důvod, proč jí využívá stále více podnikatelů, firem i společností. Pokud pro vás znamená zpracovávání ročního hlášení jen stres navíc, svěřte problematiku odpadů do rukou těm, kteří jí rozumí nejlépe.