Domů / Tipy & rady / Jakou rychlost internetového připojení potřebujete? Nepřeplácejte zbytečně a zvolte tu správnou variantu!

Jakou rychlost internetového připojení potřebujete? Nepřeplácejte zbytečně a zvolte tu správnou variantu!

Každý, kdo si zřizuje nové internetové připojení chce automaticky to nejrychlejší. To je pochopitelné, chceme prostě od svého internetu to nejlepší. Ale není vždy tak jednoduché, jak to vypadá. Víte vůbec, jakou rychlost ve skutečnosti používáte? Vyplatí se vám vůbec vysoká rychlost? A hlavně – je vůbec v místě vašeho bydliště možné mít vysokorychlostní internet?

Rychlost nadevše

Co je vlastně rychlost připojení k internetu? Je to doba, která je potřeba ke stažení či nahrávání dat. Tato rychlost je udávána v kilobitech či megabitech za sekundu a toto číslo znamená, jaký celkový objem dat je možno nahrát či stáhnout za jednu sekundu.

Bity nebo Bajty?

Je třeba si tyto pojmy neplést! Jednotky s označením B – bity – označují kapacitu paměti a je dáno, že 1 bajt je 8 bitů. Takže pokud máte internetové připojení s rychlostí 8 Mb/s, znamená to, že v průběhu 1 sekundy dokážete odeslat či přijmout 1 MB dat.

Jaká rychlost je pro mě vhodná?

Jak již bylo zmíněno, je třeba zjistit, jaké maximální rychlosti je možno dosáhnout na vaší adrese. Samozřejmě ve větších městech jsou kapacity vyšší, například internet Brno nabízí vysokou rychlost, na druhou stranu nějaká zapadlá vesnička může být ráda, že se vůbec k síti připojí.

Pokud se řadíte mezi ty klasické „surfaře“, kdy za den vyřídíte několik emailů, projedou facebook a přečtou si nějaké ty novinky ze světa – tak vám bohatě stačí přenosová rychlost 30 Mb/s. To ale samozřejmě v případě, že váš počítač je jediný, který budete v domácnosti využívat.

Máme doma více počítačů, co teď?

Druhé nejdůležitější kritérium pro zvolení toho pravého internetového připojení je počet přijímacích zařízení. Pokud se totiž v jednu chvíli připojí k síti více počítačů, přenosová rychlost se bude snižovat, jelikož bude muset v jednu chvíli zvládnout dvojitý počet dat které přenáší.