Domů / Ostatní / Jak se do vaší pitné vody dostal vodní kámen a co s ním?

Jak se do vaší pitné vody dostal vodní kámen a co s ním?

Tvrdou vodou, tedy vodou s přebytkem solí, minerálů a vodního kamene trpí především lidé, kteří čerpají vodu z vlastní studny. Není ale výjimkou, že tvrdá voda doma teče také těm, kteří jsou napojeni na městský rozvod vody. Tvrdost ve vodě brání dokonalému rozpouštění mycích a čisticích prostředků, ale konzumenti takovéto vody mívají také nápadně častější potíže s ledvinami. O důvod víc, proč se vodního kamene ve vodě zbavit. Jak se do ní ale dostává?

Tvrdá bývá zejména podzemní voda

Za tvrdost vody mohou sloučeniny vápníku, které se do ní dostávají z okolního prostředí. Důvod, proč se tvrdá voda vyskytuje zejména v podzemí, je nasnadě. Vápník se totiž kromě kostí živočichů vyskytuje nejčastěji v horninách a půdě. Tam ho nalezneme ve formě uhličitanu vápenatého, který reaguje se srážkovou vodou z atmosféry absorbující oxid uhličitý. Právě ten se pak dostane do podzemní vody ve formě kyseliny uhličité reagující s horninami za vzniku vápníku, který se následně opět dostává do vody. Poté se do horniny zavrtá vrtací souprava a vznikne nový vrt anebo studna, z něhož vodu odebírá člověk.

Vodní kámen v kuchyni a koupelně

Asi není potřeba dodávat, jakou neplechu je vodní kámen schopen způsobit na topných tělesech domácích spotřebičů. Právě na přechodu teplého a studeného povrchu, kde dochází k zahřívání vody, se vodní kámen z tvrdé vody totiž usazuje nejvíce. Důsledkem jsou zničené varné konvice, kávovary, ale i pračky a myčky nádobí. Zapomínáme ale také na naše tělesné orgány, do kterých se vodní kámen dostane konzumací tvrdé vody a také jim příliš neprospívá.

Jak zatočit s vodním kamenem?

Především chytře. Není potřeba přestat pít kohoutkovou vodu anebo i na přípravu kávy a čaje používat balenou vodu. Chcete-li mít doma vodu bez vodního kamene, pořiďte si rovnou filtr na kohoutek anebo domácí úpravnu vody. Pro první pokusy a ověření, že filtrovaná voda bude tím pravým řešením pro vás, ale doporučujeme spíše nákup filtrační konvice na vodu, která zajistí kvalitní pitnou vodu velice rychle a levně. Vzhledem k tomu, jak funguje filtrační konvice, si můžete být jisti, že vodní kámen ve vaší domácnosti nebude mít šanci. Stačí jen v pravidelných intervalech měnit v konvici filtrační patronuFiltrační konvice je zkrátka rychlým a snadným řešením, které si může dovolit každý.