Domů / Tipy & rady / 2 typy svářecích magnetů. Hodí se k fixaci materiálu i uzemnění

2 typy svářecích magnetů. Hodí se k fixaci materiálu i uzemnění

Silné magnety už dnes používá hodně svářečů. Magnetické úhelníky se hodí k pevnému a přesnému přidržení materiálu, zemnicí svorky zase k uzavření elektrického oblouku. Jaké typy svářecích magnetů existují?

1) Magnetické úhelníky pro přesnou fixaci materiálu

Asi nejznámějším typem svařovacích magnetů jsou magnetické úhelníky – fixovací magnety. Jsou vyrobené ze silného ocelového plechu, často s červeným lakováním. Uvnitř mají feritový magnet.

Magnetický úhelník je kombinací obdélníku a trojúhelníku, má tvar domečku. Jednotlivé strany spolu svírají úhly 45°, 90° a 135°. Díky tomu materiál rychle přichytíte k sobě, anebo ke konstrukci, ke které chcete ocelovou pásovinu nebo tyč přivařit.

Magnetické úhelníky seženete ve třech velikostech s různou magnetickou silou. Menší magnetické úhelníky se hodí k přidržení lehčích kusů materiálu, disponují silou 11 kg. Středně velké svařovací magnety mají sílu 23 kilogramů. Velké svařovací magnety disponují magnetickou silou 34 kg.

Po dokončení práce magnetický úhelník z materiálu zase jednoduše sejmete.

Výhody magnetických úhelníků

Svařovaný nebo montovaný materiál, pásovinu a tyče rychle přichytíte v přesném úhlu 45°, 90° nebo 135°. Ruce budete mít volné pro další nářadí. Po skončení úhelník opět z materiálu snadno sejmete. Na výběr máte 3 velikosti a 3 magnetické síly magnetických úhelníků pro fixování různě velkých a těžkých kusů materiálu.

Magnetický úhelník se hodí nejen pro sváření

Fixační úhelník kromě svařování využijete také pro montování, vrtání, lepení, natírání nebo třeba lakování feromagnetických materiálů a dílů z oceli, železa, kobaltu, niklu.

2) Magnetické zemnicí, ukostřovací svorky

Magnetická zemnicí svorka na svařování slouží pro rychlé ukostření a uzavření elektrického oblouku. Díky velké magnetické síle je spojení pevné, můžete tak ušetřit elektrickou energii a výkon.

Stačí otočit kolečkem a uzavřete oblouk

Svařovací magnet – upínač přiložte k pracovní ploše a otočte ovládacím kolečkem. Magnet se ke svařovanému materiálu či nosné konstrukci přicvakne a uzemní svařovací obvod. Stejně snadno svařovací magnet pak zase sejmete, jen opět otočte kolečkem.

2 velikosti pro dva výkony

K dispozici jsou dvě velikosti – magnetická zemnící svorka na sváření proudem 200 A nebo větší svařovací magnet pro 300 A.

Snadné čištění svařovacího magnetu od prachu a špon

Díky tomu, že se dá magnetická síla svařovacího magnetu pomocí ovládacího kolečka deaktivovat, můžete magnet dobře očistit od případných nachytaných špon, železného prachu a jiných nečistot.

Výhody uzemňovacích magnetů

S použitím uzemňovacího magnetu je ukostření při sváření rychlé a spolehlivé. Magnetickou sílu de/aktivujete ovladacím kolečkem. Svařovací magnet pevně drží i na plochých a zaoblených plochách.

Podívejte se na jednotlivé typy a ceny svařovacích magnetů a usnadněte si práci.